Να γελάς ή να κλαις;

Με ένα γκολ οφφ-σάϊντ (1-0) και μία γελοία κόκκινη κάρτα, ο διαιτητής Κυρίτσης καθάρισε σαν αυγό τον Απόλλωνα Πόντου.

Γκολ οφφ-σάϊντ

Στο 14ο λεπτό σουτάρει ποδοσφαιριστής του Άρη και άλλος επιθετικός βρίσκεται σε θέση οφφ-σάϊντ.

Ο κανονισμός γράφει ότι καταλογίζεται οφφ-σάϊντ όταν ο ποδοσφαιριστής που βρίσκεται σε θέση οφφ-σάϊντ παρεμβαίνει στη φάση με έναν από τους εξής τρόπους

• παίρνει την μπάλα ή επηρεάζει την τροχιά της
  • εμποδίζει ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας να κινηθεί είτε αμυντικό με μαρκάρισμα, είτε τον τερματοφύλακα εμπδίζοντας το οπτικό του πεδίο.

Ο επιθετικός του Άρη τα έκανε και τα δύο!

Πρώτον, έκρυβε το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα του Απόλλωνα, διότι βρισκόταν στην ευθεία

και δεύτερον άλλαξε εντελώς την πορεία της μπάλας, η οποία ενώ κατευθυνόταν σε ευθεία γραμμή προς τον τερματοφύλακα, τελικώς έστριψε πάνω από 30 μοίρες και πήγε στην γωνία του τέρματος.

Κόκκινη κάρτα

Στο 33ο λεπτό, είχε κερδίσει φάουλ ο Απόλλωνας από αριστερά. Όπως δείχνει το βίντεο, το φάουλ εκτελείται κανονικά ΑΦΟΥ ακούγεται το πεντακάθαρο σφύριγμα του διαιτητή. Εν τούτοις, (και όσο η μπάλα έμπαινε στα δίχτυα του Άρη για να ισοφαριστεί το σκορ), ο διαιτητής δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα που εκτέλεσε το φάουλ, ο οποίος ούτε κατάλαβε τι έγινε. Έτσι, αποβλήθηκε.

Ντοκουμέντα για τις δύο φάσεις. Σειρά φωτογραφιών από τρεις οπτικές γωνίες που φαίνεται καθαρά η αλλαγή πορείας της μπάλας από τον εβρισκόμενο σε θέση οφφ-σάϊντ επιθετικό του Άρη, και το βίντεο με την εκτέλεση φάουλ.

Πρώτη οπτική γωνία

Δεύτερη οπτική γωνία

Τρίτη οπτική γωνία

Ολόκληρο το βίντεο του αγώνα. Στο 6.11 περίπου είναι η φάση του φάουλ και της κόκκινης κάρτας